Gyógyító finomságok

Bodza

 

 

 

 

 

 

 

A bodzának nem csak a virága, de a termése is felhasználható. Csontájas bogyója A, B, és nagyon sok C vitamint, vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, foszfort, folsavat és egyéb hatóanyagot tartalmaz.

Kökény

A kökény magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, jótékony hatással van a szív-és érrenszerre. Virágjából teát készíthetünk, amely víz- és hashajtó, a terméséből készült lekvár emésztési zavarokra, bélhurut kezelésére használható.

Galagonya

A népi gyógyászatban az egyik leggyakrabban alkalmazott szívgyógyszer a galagonya. Levelét, virágát és bogyóját - akár egyszerre - is használják, teaként fogyasztható. Magas vérnyomás, szívidegesség, koszorúér betegség esetén hosszú távon is alkalmazható. Gyerekek és terhes nők ne használják!

Minden gyógynövény okozhat egyéni érzékenységet, ezért gyógyászati céllal körültekintően - és folyamatosan legfeljebb 3 hétig  - alkalmazzuk őket!

 

Illóolajat 6 éven aluli gyermekek közelében ne alkalmazzunk!

Som 

Savanykás-édes fanyar ízű termése sok C-vitamint, cukrot, pektint tartalmaz. Befőzhető befőttnek, lekvárnak, szörpnek és pálinkának is.  Éretlen termését sós ecetes vízben teszik el, borecetben tárolva helyettesítheti a kapribogyót.

       

 

Csipkebogyó

Már az ókori népek is használták a csipkebogyót sorvadásos betegségek gyógyítására. C-vitaminban és flavonoidokban gazdag, gyulladásgátló, anitibiotikus immunerősítő hatású. Teaként, lekvárként - hecsedli - fogyaszthatjuk.

Levendula

    Virágait nyugtatóként, alvászavarok esetén, idegi alapú gyomor és bélbántalmak kezelésére alkalmazzák. Készülhet belőle tea, szörp, használható fürdő és bedörzsőszerként, rovarcsípés, égési sérülés esetén közvetlenül a bőrre kenhető az illóolaja. A levendula olajat tartalmazó bőrápoló krémek pici babáknál is biztonsággal alkalmazhatóak.